BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ DANS KULÜBÜ

Boğaziçi Üniversitesi Dans Kulübü (BÜDANS), 1991 yılında resmi faaliyetlerine başlamış ve gün geçtikçe artan üye ve dans kursları ile üniversitenin en aktif ve en geniş kulüplerinden biridir. Toplam 5000’i aşkın üye ve her sene her seviyeden 500’e yakın dans eğitimi alan öğrenci sayısına ulaşmıştır. BÜDANS, yıllardır eğitimini verdiği Uluslararası Salon Sansları, Arjantin Tango ve Sosyal Latin Dansları’nın yanı sıra, repertuarına talep doğrultusunda flamenko, hip­hop, lindy hop, solo jazz, oryantal ve modern dans gibi dans türlerini de eklemektedir.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine dansı tanıtmak ve sevdirmek amacıyla verilen başlangıç ve ileri seviye dans kurları ile öğrenciler zevk ve yeteneklerine uygun dansı keşfetme olanağı bulmaktadır. Bunun yanısıra BÜDANS kendi bünyesinde, Türkiye Dans Sporu Federasyonu’nun düzenlediği yarışmalara aktif olarak katılan lisanslı dans sporcuları da yetiştirmektedir.

Her yıl Türkiye çapında gösteri ve organizasyonlarla adından söz ettiren BÜDANS’ın etkinlikleri şu şekildedir:

Boğaziçi Üniversitesi Dans Festivali: Yılların birikimi ve köklü yapısı ile BÜDANS dans sporunu tanıtmak ve sevdirmek amacı ile her sene en prestijli olarak bilinen Boğaziçi Üniversitesi Dans Festivalini organize etmektedir. Türkiye’nin ilk dans festivali olma özelliğine sahip Boğaziçi Üniversitesi Dans Festivali BÜDANS’ın Türkiye çapındaki en büyük organizasyonudur. Her yıl mayıs ayında 3 gün boyunca gerçekleşen bu festivalde Türkiye’nin dört bir yanından gelen dans toplulukları gün boyunca düzenlenen workshopların keyfini sürerken akşamları dans geceleri ve partiler ile eğlenmekte, en önemlisi ise sahne performanslarını yüzlerce seyirciyle buluşturma imkanı elde etmektelerdir. Boğaziçi Üniversitesi Dans Festivali 1999 senesinden günümüze kadar Türkiye’deki hemen hemen bütün üniversiteler ve dans okullarının yanı sıra,

  • Dünya şampiyonları Bryan Watson – Carmen Vincelj çiftini,
  • Dünyaca ünlü tango eğitmeni Richard Garcia’yı,
  • 2009’dan beri Türkiye Latin Amerikan dans şampiyonları olan ve Latin gösteri grubu eğitmenliğini üstlenen Erhan Kuş – Seda Arıgül çiftini,
  • Türkiye şampiyonu Önder Pamukoğlu’nu,
  • Dünya şampiyonları Cihat Can – Gizem Senyaprak çiftini,
  • Türkiye şampiyonu Aytunç Bentürk’ü,
  • Türkiye şampiyonu ve dünya dereceli dans çifti Cem Demir – Melisa Sahra Katılmış’ı
  • Türkiye şampiyonu Aydın Kocamusaoğlu – Pelin Koyun’u
  • Türkiye şampiyonu Murat Elmadağlı’nı
  • Türkiye şampiyonu Hande Altıparmak’ı da sahnesinde ağırlamıştır.

Bunun yanı sıra BÜDANS; Tan Sağtürk, Duygu Günyel, Ahmet Dündar, Özge Selvitopu, Gökhan­, İdil Zorluoğlu, Zühtü­ Berivan, Ece Usta, Ümit İris gibi Türkiye’nin sayılı dans eğitmenlerini de izleyicilerle buluşturmuştur.

Dancers of The Rain: Okulumuzdan mezun olmuş, eski gösteri grubu dansçılarımızın yeni gösteri grubu üyeleriyle ve sahneyle buluşmasına olanak veren tek günlük dans organizasyonudur.

Dans Geceleri: Katılımcılara eğlenceli ve nezih bir ortamda dans etme olanağı veren BÜDANS dans geceleri başlangıç seviyedeki dansçılara pratik yapma olanağı verirken ileri seviye dansçılara da doyasıya dans edebileceği bir gece sunmaktadır. Her hafta düzenlenen dans gecelerine Boğaziçi Üniversitesi’nden olduğu kadar diğer üniversitelerin dans kulüplerinden de katılım olmakta, dans camiasının birbirini tanıması ve kaynaşmasına olanak sağlanmaktadır.

Boğaziçi Kupası Sportif Salon Dansları Yarışması: Yurtiçinden ve yurtdışından pek çok ünlü dansçının ve hakemin katıldığı, Türkiye’nin en kaliteli yarışmalarından birinin organizasyonu BÜDANS’a aittir.

BÜDANS tüm bunların yanı sıra Üniversite Dans Kulüpleri Birliği’nde kurucu üye olarak yer almakta, farklı üniversitelerin dans kulüplerince ortak olarak gerçekleştirilen etkinliklerde aktif olarak rol almaktadır.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial