Özgürlüğün Dansı Tango Boğaziçi’nde!

Arjantinde ortaya çıkan ve zamanla tüm dünyaya yayılan muhteşem dans Tango; aşkın, tutkunun dansı olarak bilinse de tamamen doğaçlama olması nedeniyle özgürlüğün dansı olarak da anılır. Tango tamamen sosyal bir danstır yani tango bilen biri dünyanın herhangi bir yerinde hiç tanımadıkları insanlarla hiçbir hazırlığa ihtiyaç duymadan dans edebilir. Dünya üzerinde yüz binlerce dansçısıyla ve filmlere, kitaplara konu olmasıyla en bilindik danslardan biridir. Cumhuriyetle birlikte ülkemizde de müzikleri ve bilinirliğiyle kendini gösteren tango özellikle 90’lardan sonra ülkemizde ciddi bir şekilde yapılanmış ve günümüzde İstanbul, 10000’den fazla aktif dansçısıyla Buenos Airesten sonra tangonun ikinci başkenti sayılmaya başlanmıştır.

Tango Gösteri Grubu, Boğaziçi Üniversitesi Dans Kulübü’nün de en eski gösteri gruplarından biridir. Her zaman en iyi tango eğitimini hedefleyen BÜDANS Tango, kur eğitmenlerini titizlikle seçmesinin yanısıra Gösteri Grubu’nu da her zaman İstanbul’un en saygı duyulan ve en iyi eğitmenleri arasından seçmektedir.

BÜDANS Tango olarak ilk hedefimiz öğrencilerimizin bu muhteşem dansı en doğru biçimiyle öğrenmesi ve tangonun sosyal yönünden uzaklaşmayarak, tango geceleri ve dans etkinliklerinde keyifle dans eden bireyler haline gelmeleridir. Aynı zamanda istekli öğrencilerimiz, Gösteri Grubumuza devam etmeleri durumunda sahneye çıkabilmekte ve tangonun başka bir boyutu olan gösteri tecrübesi yaşayabilmektedir. Geçtiğimiz sene hazırlanmış “El Arranque” gösterimizi aşağıdan izleyebilirsiniz:

Şu anda da Gösteri Grubumuz aktif bir şekilde eğitimlerine devam etmekte ve Türkiye Şampiyonu mezunumuz istanbulTANGO tango kursu kurucu eğitmeni Murat Elmadağlı ve partneri Ilgın Tetikcan ile çalışmalar yapmaktadır. Aynı zamanda BÜDANS Tango İstanbul’daki üniversite tango grupları arasındaki iletişimi kurmada öncü bir rol oynayarak üniversitelilere yönelik tango geceleri düzenlemektedir. Son tango gecemiz, geçtiğimiz kasım ayında yapılmış ve 10’dan fazla üniversiteden 100’ün üzerinde tangoseverin katılımıyla gerçekleşmiştir.Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial